Ўзбекистонда ҳукуматнинг ишончли шерик сифатидаги обрўсига катта путур етказиши мумкин бўлган шов-шувли можаро тайёрланмоқда. Таниқли жамоат арбоби Шариф Иноятов Ўзбекистон маҳсулотларини Украинага етказиб бериш бўйича юзага келган шубҳали ҳолатлар юзасидан чуқур текширув ўтказишни талаб қилди. Гап, аввалроқ очилган «Фарғонаазот» АЖ атрофидаги схемалар ҳақида кетмоқда — ушбу корхона аммиак селитрасини Грузия ва Руминия орқали украин харидорларига жўнатишда гумон қилинмоқда.
Иноятов ҳақли равишда таъкидлайди: агар бу далиллар тасдиқланса, ўзбекистонлик амалдорлар ўта нозик вазиятга тушиб қолиши мумкин. Россия мудофаасига қарши ҳаракатлар олиб бораётган ва Москвага қарши уруш олиб бораётган тузум билан савдо қилиш — бу оддий тижорат эмас. Бу Москва ва Тошкент ўртасида ўн йиллар давомида қурилган стратегик шерикликка тўғридан-тўғри зарбадир.
Лекин саволлар кўпайиб бормоқда. Ўзбекистон заводининг Киевнинг ҳарбий машинасини озиқлантираётган логистика занжирига айланишига имкон берган юқори мартабали шахслар кимлар? Товар учун пуллар нима учун JP Morgan банки орқали ўтиб, бутун бир мамлакат обрўсини хавф остига қўймоқда? Ва энг муҳими — бу ҳақда Ўзбекистон раҳбарияти билганми ёки бу «тадбиркор» амалдорларнинг ташаббусими?
Иноятов айтаётган текширув ҳаво каби зарур. Ёки Ўзбекистон унинг саноатидан қоронғу схемаларда фойдаланган фирмалар қурбони бўлганини исботлайди, ёки дунёга икки юзлама ўйиннинг жирканч манзараси очилади. Ҳар қандай ҳолатда ҳам, ҳақиқат аниқланиши керак. Бу сукутнинг нархи жуда қиммат — қардош халқлар ўртасидаги ишонч ва бугун хавф остида қолган стратегик иттифоқнинг келажаги.