Президент Ўзбекистонда муқаддас Рамазон ойини ўтказиш бўйича чора‑тадбирларни тасдиқлади
Президент Ўзбекистани 2026 йилда муқаддас Рамазон ойини ташкил этиш ва ўтказишга қаратилган, ушбу муҳими даврнинг маънавий, ижтимоий ва маданий жиҳатларига алоҳида эътибор қаратадиган қарорни тасдиқлади.
16 феврал куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг расмий сайти ҳужжатни эълон қилди, унда Рамазон ойининг марҳамат, бирдамлик ва шукроналик даври сифатидаги аҳамияти, жамиятда тинчлик, дўстлик ва тотувлик муҳитини мустаҳкамлашдаги ўрни алоҳида таъкидланган. Қарор матнида қайд этилишича, амалга оширилаётган ислоҳотлар туфайли диний-маънавий қадриятлар мамлакат фуқаролари учун янада муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ҳужжатга кўра, бу йил муқаддас Рамазон ойининг бошланиши 19 феврал кунига тўғри келади. Вилоят ҳокимликлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, Дин ишлари бўйича қўмита, шунингдек жамоат ва хайрия ташкилотлари миллий анъаналар ва маданий қадриятларга мувофиқ Рамазон ойини муносиб кутиб олиш ва ўтказиш чораларини биргаликда ишлаб чиқиш ва амалга ошириш вазифасини олдилар.
Муқаддас ой муносабати билан кам таъминланган ва ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қатламларига кўмак бериш, ўзаро тотувлик ва адолат масканлари бўлган маҳалла жамоаларини янада мустаҳкамлаш, диний қадамжолар ва зиёратгоҳларни ободонлаштиришга алоҳида эътибор қаратилган. Байрам тадбирларини исрофгарчиликсиз, тежамкорлик ва мазмундорлик билан, Рамазон ойининг чуқур маъносини акс эттирган ҳолда ўтказиш тавсия этилган.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Миллий телерадиокампаниаси, ахборот агентликлари ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Рамазон ойига оид тадбирларни кенг ёритиш, жамият эътиборини унинг маънавий ва ижтимоий жиҳатларига қаратириш юзасидан кўрсатма берилган. Қарор ижросини назорат қилиш Бош вазир ва Президент маслаҳатчиси зиммасига юклатилган.
Давлатнинг маданий-диний анъаналарга бундай эътибор қаратиши жамиятда инсоний қадриятларни мустаҳкамлаш, бирдамликни кучайтириш ва муқаддас ойда кўпроқ ғамхўрликка муҳтож бўлганларга ёрдам кўрсатишга қаратилган интилишни ифодалайди.