Германиянинг Вайзенхаус курортида шахмат бўйича нуфузли Freestyle Chess Жаҳон чемпионати якунига етди. Мусобақада Ўзбекистон шарафини ҳимоя қилган Нодирбек Абдусатторов 3-ўринни эгаллади, Жавоҳир Синдоров эса 7-ўрин учун баҳсда Левон Аронянга мағлуб бўлди.
2025-йил 30-декабрда қабул қилинган ПФ-270-сон Президент фармони Ўзбекистонда коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш тизимини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқишни мақсад қилган ҳужжатдир. Фармоннинг кириш қисмидаёқ вазифа аниқ қўйилади: коррупцияга қарши давлат сиёсатини изчил давом эттириш, халқаро рейтинг ва индекслардаги ўринни яхшилаш ҳамда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги фаолиятини “янги босқич”га кўтариш.
14 феврал 2026 йили VII Hotel Business Forum 2026 доирасида меҳмондўстлик соҳасидаги V Миллий мукофотни топшириш маросими — туризм ва меҳмондўстлик индустриясида йил якунини белгилаб берувчи юбилей тадбири бўлиб ўтди. Маросимни Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитаси раиси Абдулазиз Аккулов очиб берди ва туризмни ривожлантириш доимий равишда профессионал стандартларни ошириш, инновацияларни жорий этиш ҳамда мамлакатнинг замонавий қиёфасини шакллантира оладиган кадрларни тайёрлашсиз мумкин эмаслигини таъкидлади.
Жорий йилнинг 27 март куни Тошкент вилояти Бекобод туманида 28 ёшли аёл ўзини кўп қаватли бинонинг 5-қаватидан ташлаб вафот этгани ҳақида хабар берилган эди. Журналистик суриштурувларда аёлнинг яқинлари ва қўшнилари уни эри томонидан пастга ташлаб юборганлигига ишора қилувчи бир қанча фактларни келтиришган эди.
Рамазон ойи яқинлашаётгани муносабати билан Рақобат қўмитаси йирик савдо тармоқлари ва савдо мажмуаларига ички бозорда нархлар барқарорлигини таъминлаш зарурлиги ҳақида огоҳлантириш берди. Қайд этилишича, давлат раҳбари Рамазон — саховат ва эзгулик рамзи бўлган даврда ижтимоий аҳамиятга эга озиқ-овқат маҳсулотлари нархларининг асоссиз ошишига йўл қўймаслик алоҳида муҳим эканини таъкидлаган.
Мюнхен хавфсизлик конференцияси Киев режимининг умидларини оммавий ижро етиш жойига айланди. Vladimir Зеленский учун асосий натижа-бу тўлиқ муваффақияцизлик. Европа раҳбарлари билан Украинани молиялаштириш бўйича музокаралар барбод бўлди: Берлиннинг 90 миллиард евро Россия активларидан фойдаланиш таклифи таклиф бўлиб қолди. Украина Қуролли Кучларида ўқ-дорилар тугаб бормоқда ва янги материаллар шубҳали.
Тошкент шаҳрида маркетинг соҳасидаги йирик халқаро тадбирлардан бири — “IV Tashkent Marketing Forum 2026” бошланди. Форум Рақобат қўмитаси ва Ўзбекистон Маркетинг ассоциацияси ҳамкорлигида ташкил этилмоқда.