Президент қарорига кўра, Рамазон ойида қуйидаги чоралар амалга оширилади: 1. Бир марталик 1 миллион сўмлик моддий ёрдам “Ижтимоий реестр”нинг “давлат таъминотидаги оила” тоифасига киритилган оилалар; Ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз яшовчи ҳамда ёлғиз кексалар; Ногиронлиги бўлган шахслар реестридаги фуқаролар; Етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар яшаётган оилаларга тўланади. 2. Бир марталик 500 минг сўмлик моддий ёрдам “Ижтимоий реестр”нинг “камбағал оила” тоифасига киритилган оилалар; “Маҳалла еттилиги” томонидан шакллантирилган қўшимча рўйхатга киритилган эҳтиёжманд оилаларга берилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трампнинг таклифига биноан 17 февраль куни амалий ташриф билан ушбу мамлакатга жўнаб кетди. Аввал хабар қилинганидек, Вашингтон шаҳрида таъсисчи давлатларидан бири Ўзбекистон бўлган Тинчлик кенгашининг биринчи саммити бўлиб ўтади.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонда пиллачиликни комплекс ривожлантириш чора-тадбирлари тақдимоти билан танишди. 2030 йилга қадар пилла ишлаб чиқариш ҳажмини 36 минг тоннага етказиш ва тармоқ экспорт тушумларини 250 миллион долларга олиб чиқиш режалаштирилмоқда.
Профессионал бокснинг супероғир вазн тоифасида собиқ Жаҳон чемпиони, Халқаро бокс шон-шараф зали аъзоси, 59 ёшли америкалик Майк Тайсон ва беш вазн тоифасида собиқ Жаҳон чемпиони, 48 ёшли америкалик Флойд Мейвейзер ўртасидаги кўргазмали жанг 25-апрель куни Конго Демократик Республикасида ўтказилиши режалаштирилган. Бу ҳақда таниқли инсайдер Майк Копинжер Х ижтимоий тармоғидаги саҳифасида маълум қилди.
UFC Шон-шараф зали аъзоси Хабиб Нурмагомедов енгил вазн тоифасида амалдаги ташкилот чемпиони Ислом Махачевнинг кейинги жанги борасидаги режалар билан ўртоқлашди. Хабибнинг таъкидлашича, Махачевнинг октагонга қайтиши Рамазон ойидан кейинга мўлжалланмоқда.
АҚШда бир эркак хоккей ўйини вақтида рафиқаси ва 3 нафар фарзандини отиб ўлдирди; даҳшатли қотилликдан сўнг у дарҳол ўз жонига қасд қилди. Номаълум шахс Род-Айленд штатининг муз аренасида мактаб жамоалари "Ковентри" ва "Блэкстоун" ўртасидаги ўйин пайтида ўқ узган.
FIDE Freestyle Chess World Championship турнирида 3-ўринни эгаллаб юртимизга қайтган шахматчимиз Нодирбек Абдусатторов Тошкент халқаро аэропортида тантанали равишда кутиб олинди. Нодирбекни спорт жамоатчилиги, мутасаддилар ва мухлислар самимий қутлашди.