Норвегиялик спортчилар ўз рекордларини янгилашди
Норвегия терма жамоаси битта қишки Олимпиадада ғалаба қозониш бўйича янги рекорд қайд этди. Скандинавияликлар Италияда бўлиб ўтаётган қишки Олимпия ўйинларида 17 та олтин медални қўлга киритиб улгуришди.
Қишки олимпиадада ҳоккей баҳсларининг финалчилари маълум бўлди
Италияда давом этаётган қишки Олимпия ўйинлари якунланишига бир кун қолди. Ушбу йирик спорт тадбирининг хоккей дастурида финалчилар номи аниқ бўлди.
Ҳамзат Чимаев иккинчи UFC камари учун жанг қилади
UFC'нинг ўрта вазн тоифаси (84 кг) чемпиони, 31 ёшли мағлубиятсиз жангчи Ҳамзат Чимаев юқори вазнга кўтарилади ва 11-апрель куни Маямида бўлиб ўтадиган UFC 327 турнирининг асосий жангида Иржи Прохазка билан тўқнаш келиши мумкин. Қайд этилишича, жангда ярим оғир вазн тоифасидаги вакант (бўш турган) чемпионлик камари ўртага қўйилади.
Қашқадарё вилоятида туризм соҳасини жадал ривожлантиришга қаратилган янги ташаббусларни шакллантириш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбарининг топшириғига мувофиқ, Туризм қўмитаси раиси А.
Қозохистонлик 18 ёшли ММА спортчиси мусобақадан сўнг комага тушди
Қараганда шаҳрида жанг санъати бўйича ўтказилган турнирдан сўнг 18 ёшли спортчи оғир бош жароҳати олиб, комага тушди. Ҳолат юзасидан полиция томонидан тергов ҳаракатлари бошланган, деб хабар берди NUR.KZ.
Узбекистанда аҳоли ва қишлоқ хўжалиги рўйхати якунлари эълон қилиниши муддатлари маълум қилинди
Дастлабки маълумотлар жорий йилнинг 1 июлига қадар эълон қилинади, якуний ва тўлиқ қайта ишланган натижалар эса 2027 йил ёзида тақдим этилади. Узбекистанда аҳоли ва қишлоқ хўжалиги рўйхатининг натижаларини эълон қилиш муддатлари белгиланди.
Президент Қорақалпоғистонни камбағалликдан ҳоли ҳудудга айлантириш режасини тасдиқлади
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистон Республикасини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича комплекс режани тасдиқлади. Ушбу режа ишсизликни камайтириш, йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва ҳудудни босқичма-босқич камбағалликдан ҳоли ҳудудга айлантиришни назарда тутади.
Тошкентда интернет-наркомагазинлар ва нарколабораториялар тармоғи ушланди
Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида Давлат хавфсизлик хизмати ички ишлар органлари ҳамда божхона органлари билан ҳамкорликда интернет орқали гиёҳванд моддалар савдосига қарши йирик операция ўтказди. Рейд давомида пойтахт аҳолиси орасидан интернет-наркомагазин фаолиятига алоқадор шахслар қўлга олинди.
20 февраль куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Баҳромжон Аълоев Бангладешнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Мохаммад Монирул Ислом билан учрашув ўтказди. Суҳбат давомида томонлар ўзбек-бангладеш ҳамкорлигини савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар ва туризм соҳаларида ривожлантиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар.
Бухорода кучли шамол оқибатида уй томи кўчиб кетди
2026 йил 20 февраль кечаси Бухоро вилоятининг айрим ҳудудларида кучли шамол кузатилди. Бу ҳақда вилоят Фавқулодда вазиятлар бошқармаси хабар қилди.
Сурхондарё ва Наманган вилоятида коррупция гумони билан мансабдорлар қўлга олинди
Ўзбекистоннинг икки ҳудудида Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ҳамкорликда мансабдор шахсларнинг ноқонуний ҳаракатларига чек қўйди. Сурхондарё вилоятида Жарқўрғон тумани ҳокими ўринбосари қўлга олинди.
FIDE Номзодлар турнирига қуръа ташланди. Жавоҳир Синдоровнинг илк турдаги рақиби маълум бўлди
Кипрнинг Пафос шаҳрида шахмат бўйича жаҳон тожига даъвогарлик йўлланмасини берувчи Номзодлар турнири учун қуръа ташлаш маросими бўлиб ўтди. Мусобақа 2026-йилнинг 28 мартидан 16 апрелига қадар давом этади.
Оролбўйининг Марсни эслатувчи ландшафтларида глэмпинглар ташкил этилади
20 февраль куни Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ҳузурида ўтган йиғилишда Қорақалпоғистонни ривожлантириш ва республикада янги лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди.