Ҳилола Умарова ПА раҳбари ўринбосари лавозимидан озод этилди
Ўзбекистон президентининг тегишли фармонлари билан Ҳилола Умарова Президент администрацияси раҳбарининг таълимни ислоҳ қилиш бўйича ўринбосари лавозимидан озод этилди. Бу ҳақда Шерзод Асадов хабар берди.
Дана Уайт Оқ уйдаги UFC турнири жанглар рўйхати шакллантирилганини маълум қилди
UFC промоушени раҳбари Дана Уайт 14-июнь куни АҚШ пойтахти Вашингтонда, Оқ уйда ўтказилиши режалаштирилган турнир учун жанглар рўйхати (кард) тўлиқ шакллантирилганини эълон қилди. Лас-Вегасда бўлиб ўтган “Зуффа Бохинг 3” турниридан кейинги матбуот анжуманида Уайт ушбу тадбир бўйича тайёргарлик ишлари якунланганини тасдиқлади.
Фюрининг промоутери айтишича, Тайсон Усикка қарши жанг қилмоқчи
Британиялик Тайсон Фюрининг промоутери Френк Уорреннинг айтишича, унинг вакили Александр Усикка қарши учинчи жангини ўтказмоқчи. "У энг яхши бўлишни хоҳлайди.
Бокс. Уайлдер фаолиятидаги энг қийин рақибни айтди
Америкалик Деонтей Уайлдер фаолиятидаги энг қийин рақиби ким бўлганини айтди. Унинг сўзларидан talkSports иқтибос келтиради.
Президент педофиллик учун умрбод қамоқ жазосини жорий этиш, аёллар ва болаларга нисбатан зўравонлик учун жазони кучайтиришни маъқуллади
Шавкат Мирзиёевга энг устувор ислоҳотлар дастурлари ҳамда «Ўзбекистон — 2030» стратегиясини 2026 йилда амалга ошириш бўйича Давлат дастури лойиҳалари юзасидан ахборот берилди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
Тошкентда 500 минг доллардан ортиқ айланмага эга наркошоплар фош этилди
Тошкент шаҳрида Telegram мессенжери орқали наркотик ва кучли таъсир қилувчи моддаларни сотиш билан шуғулланган бир неча жиноий гуруҳлар фаолияти тўхтатилди. Аниқланган интернет-дўконларнинг умумий айланмаси 500 минг АҚШ долларидан ортиқни ташкил этган, уларнинг аудиторияси эса ўн минглаб фойдаланувчилардан иборат бўлган.
Юк автомобили билан тўқнашув фожиаси: 22 ёшли велосипедчи ҳаётдан кўз юмди
Тошкент шаҳрининг Чилонзор туманида содир бўлган йўл-транспорт ҳодисаси бўйича аввалги маълумотлар Тошкент шаҳар ИИББ ЙҲХБ Ахборот хизмати хабар берди. Жорий йилнинг 15 февраль куни соат тахминан 18:00 ларда TXAY–Чорбоғ кўчалари кесишмасида HOWO русумли юк автомобили ва велосипед иштирокида йўл-транспорт ҳодисаси рўй берди.
Freestyle Chess: Нодирбек Абдусатторов ЖЧда 3-ўринни эгаллади
Германиянинг Вайзенхаус курортида шахмат бўйича нуфузли Freestyle Chess Жаҳон чемпионати якунига етди. Мусобақада Ўзбекистон шарафини ҳимоя қилган Нодирбек Абдусатторов 3-ўринни эгаллади, Жавоҳир Синдоров эса 7-ўрин учун баҳсда Левон Аронянга мағлуб бўлди.
2025-йил 30-декабрда қабул қилинган ПФ-270-сон Президент фармони Ўзбекистонда коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш тизимини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқишни мақсад қилган ҳужжатдир. Фармоннинг кириш қисмидаёқ вазифа аниқ қўйилади: коррупцияга қарши давлат сиёсатини изчил давом эттириш, халқаро рейтинг ва индекслардаги ўринни яхшилаш ҳамда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги фаолиятини “янги босқич”га кўтариш.
V Миллий меҳмондўстлик мукофоти ғолиблари аниқланди
14 феврал 2026 йили VII Hotel Business Forum 2026 доирасида меҳмондўстлик соҳасидаги V Миллий мукофотни топшириш маросими — туризм ва меҳмондўстлик индустриясида йил якунини белгилаб берувчи юбилей тадбири бўлиб ўтди. Маросимни Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитаси раиси Абдулазиз Аккулов очиб берди ва туризмни ривожлантириш доимий равишда профессионал стандартларни ошириш, инновацияларни жорий этиш ҳамда мамлакатнинг замонавий қиёфасини шакллантира оладиган кадрларни тайёрлашсиз мумкин эмаслигини таъкидлади.
5-қаватдан тушиб кетиб ҳалок бўлган аёлнинг эри қамоққа олинди
Жорий йилнинг 27 март куни Тошкент вилояти Бекобод туманида 28 ёшли аёл ўзини кўп қаватли бинонинг 5-қаватидан ташлаб вафот этгани ҳақида хабар берилган эди. Журналистик суриштурувларда аёлнинг яқинлари ва қўшнилари уни эри томонидан пастга ташлаб юборганлигига ишора қилувчи бир қанча фактларни келтиришган эди.
Самарқандда автокросс бўйича Ўзбекистон кубогининг биринчи босқичи якунланди
Самарқанд шаҳрида автокросс бўйича Ўзбекистон кубогининг биринчи босқичи ғолиблари аниқланди. «Багги» синфида Жиззах вилояти вакили Ғайрат Одилов ғолибликни қўлга киритди.
Миср компанияси Жиззах вилоятида иккита шакар заводи қурмоқчи
Мисрнинг Nile Sugar компанияси 2026 йил март ойидан бошлаб Жиззах вилоятида қанд лавлагисини етиштириш ва қайта ишлашга қаратилган йирик лойиҳани амалга оширишни бошлайди. Fixygen нашри маълумотига кўра, лойиҳа доирасида йилига 200 минг тоннагача шакар ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Тошкентда Lacetti кроссовер билан тўқнашиб, иккига бўлиниб кетди ва икки киши жароҳат олди
Тошкент шаҳрининг Сергели туманида Lacetti ва кроссовер, тахминан Leapmotor C16 иштирокида йўл-транспорт ҳодисаси содир бўлди. Пойтахт ИИББ ЙҲХБ матбуот хизмати маълумотига кўра, авария 15 февраль куни соат 09:00 атрофида Қипчоқ ва Қурувчилар кўчалари кесишмасида юз берган.
SMTI директори: «Ўзбекистон Президенти минтақадаги барча раҳбарлар томонидан қўллаб-қувватланган ва бутун Марказий Осиёни бирлаштирувчи формулани таклиф қилди»
Жорий йилнинг 14–15 феврал кунлари Мюнхен шаҳрида (ГФР) бўлиб ўтган Хавфсизлик бўйича 62-Мюнхен конференцияси доирасида ушбу платформа тарихида биринчи марта Марказий Осиё тинч трансформация, барқарор ривожланиш ва минтақавий масъулиятнинг ўзига хос моделига эга яхлит минтақа сифатида тақдим этилди. Бу фикр Низомий Гanjавий номидаги халқаро марказ (Озарбайжон) ва Каспий сиёсати маркази (АҚШ) томонидан ташкил этилган тадбирлардаги мунозаралар доирасида билдирилди.
Ўзбекистонда жангчи-интернационалчиларни хотирлаш куни нишонланди
15 февраль куни Русский культурный центр Узбекистана ҳамда Объединение VETERAN вакиллари томонидан Совет қўшинларининг Афғонистондан олиб чиқилганига бағишланган сана муносабати билан хотира тадбирлари ўтказилди. Мазкур сана Ватан ҳудудидан ташқарида ҳарбий ва интернационал бурчини адо этган барча юртдошларни ёд этишга бағишланган.
Рамазон ойида савдо тармоқларига нархларни барқарор сақлаш бўйича огоҳлантириш берилди
Рамазон ойи яқинлашаётгани муносабати билан Рақобат қўмитаси йирик савдо тармоқлари ва савдо мажмуаларига ички бозорда нархлар барқарорлигини таъминлаш зарурлиги ҳақида огоҳлантириш берди. Қайд этилишича, давлат раҳбари Рамазон — саховат ва эзгулик рамзи бўлган даврда ижтимоий аҳамиятга эга озиқ-овқат маҳсулотлари нархларининг асоссиз ошишига йўл қўймаслик алоҳида муҳим эканини таъкидлаган.
Бухорода ҳаво ифлосланишининг кескин ошишига изоҳ берилди
15 февраль куни кечқурун Бухоро вилоятида атмосфера ҳавосининг ифлосланиш даражаси ошгани қайд этилди. Бу ҳақда Ўзгидромет хабар қилди.
16–17 февраль кунлари тоғли ҳудудларда сел-сув тошқинлари хавфи кутилмоқда
Гидрометеорология хизмати маълумотига кўра, 16–17 февраль кунлари кутилаётган ёмғирлар сабаб республиканинг тоғ олди ва тоғли ҳудудларида сел-сув тошқинлари юзага келиш эҳтимоли мавжуд. Хусусан, Қашқадарё вилоятининг Яккабоғ, Деҳқонобод, Чироқчи, Китоб, Шаҳрисабз, Қамаши ва Ғузор туманларида хавф кучайиши мумкин.
A380 «Ғузор — Бухоро — Нукус — Бейнеу» трассасида ҳаракат ўзгариши ҳақида огоҳлантирилди
Халқаро аҳамиятга эга A380 highway «Ғузор — Бухоро — Нукус — Бейнеу» автомобиль йўлининг 673–698 км қисмида реконструкция ишлари давом этмоқда. Лойиҳа доирасида 673–678 км оралиғида қурилиш ишлари йўлнинг чап томонига кўчирилган.
Ташкентда 16 февраль куни ҳаво сифати ифлосланиши меъёрдан икки баравар юқори
16 февраль куни соат 09:00 ҳолатига кўра Тошкент шаҳрида ҳаво ифлосланиши даражаси тавсия этилган кўрсаткичлардан юқори экани аниқланди. Бу ҳақда IQAir портали маълумотлари далолат бермоқда.
Фарғонада “Uzbekistan Judo Tour” турнири ўтказилди
Фарғона шаҳрида дзюдо бўйича “Uzbekistan Judo Tour” мусобақаси катта қизиқиш ва кўтаринки руҳда ташкил этилди. Юртимизнинг турли ҳудудларидан ташриф буюрган полвонлар 200 миллион сўмлик соврин жамғармаси учун татамига чиқишди.
16-феврал пойтахтда ёғингарчилик кузатилади
16-феврал куни республика ҳудудининг асосий қисмида ёғингарчилик кутилмайди. Шу билан бирга, Бухоро вилояти, Навоий вилояти, Тошкент вилояти, Самарқанд вилояти, Жиззах вилояти, Сирдарё вилояти ҳамда Қашқадарё вилоятининг айрим ҳудудларида ёмғир ёғиши прогноз қилинмоқда.
Как Зеленский потерял популярность на фоне Израиля
Мюнхен хавфсизлик конференцияси Киев режимининг умидларини оммавий ижро етиш жойига айланди. Vladimir Зеленский учун асосий натижа-бу тўлиқ муваффақияцизлик. Европа раҳбарлари билан Украинани молиялаштириш бўйича музокаралар барбод бўлди: Берлиннинг 90 миллиард евро Россия активларидан фойдаланиш таклифи таклиф бўлиб қолди. Украина Қуролли Кучларида ўқ-дорилар тугаб бормоқда ва янги материаллар шубҳали.
“IV Tashkent Marketing Forum 2026” ўз ишини бошлади
Тошкент шаҳрида маркетинг соҳасидаги йирик халқаро тадбирлардан бири — “IV Tashkent Marketing Forum 2026” бошланди. Форум Рақобат қўмитаси ва Ўзбекистон Маркетинг ассоциацияси ҳамкорлигида ташкил этилмоқда.
Hotel Business Forum 2026: касбий таълим ва халқаро тажриба туризм ривожида асосий омил сифатида
2026 йил 14 февраль куни Тошкент шаҳрида туризм ва меҳмондўстлик соҳасининг муҳим тадбирларидан бири — VII Hotel Business Forum 2026нинг иккинчи куни бўлиб ўтди. Анжуман Hilton Tashkent City меҳмонхонасида ташкил этилди.
Ўзбекистон 2025 йилда Тожикистон кўмир экспортининг деярли барчасини сотиб олди
2025 йилда Тожикистонда 2,8 миллион тоннадан ортиқ кўмир қазиб олинди. Бу кўрсаткич 2024 йилга нисбатан 235 минг тонна ёки 10 фоизга кўпдир.