Инспектор оғир ҳолатда шифохонага ётқизилган. Ҳодиса вазиятлари ва можоро сабаблари ҳозирча аниқланмоқда.
Милан–Кортина‑2026 қишки Олимпия ўйинларида шорт-трекист Даниил Ейбогнинг иштироки якунланди. 500 метр масофага бўлиб ўтган чорак финалда спортчи бешинчи бўлиб маррадан ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Вашингтон шаҳрига амалга ошираётган иш сафари дастури АҚШ савдо вазири Говард Латник билан учрашувдан бошланди. Учрашувда ўзбек‑американ стратегик шериклигини янада мустаҳкамлашнинг амалий жиҳатлари, шунингдек, устувор йўналишларда кооперация лойиҳаларини илгари суриш масалалари кўриб чиқилди.
Будапештда Ўзбекистон дипломатлари «Praktiker» савдо тармоғи вакиллари билан қурилиш ва таъмирлаш учун мўлжалланган ўзбек маҳсулотларини етказиб бериш масалалари бўйича музокаралар ўтказдилар. Томонлар сертификатлаш, ЕИ стандартлари, логистика ҳамда эҳтимолий етказиб бериш ҳажмларини муҳокама қилдилар.
Жаҳон рейтингининг умумий ҳисобида эса ўзбек жамоаси 22-поғонадан жой олди, бу эса тайёргарликнинг юқори даражаси ва халқаро мусобақалардаги барқарор натижаларни тасдиқлайди. Эркаклар велоспорт бўйича Ўзбекистон терма жамоаси ҳам муносиб кўрсаткичларни намойиш этмоқда: Осиё рейтингида жамоа иккинчи ўринни эгаллаб, фақат Қозоғистон термасига йўл қўйган, жаҳон рейтингининг умумий ҳисобида эса 40-поғонада жойлашган.
Муқаддас Рамазон ойи давомида Тошкент шаҳрида бир қатор масжидлар атрофида транспорт ҳаракати вақтинча чекланади. Чекловлар 18 февралдан бошлаб ҳар куни соат 18:00 дан 24:00 гача фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш ва таровеҳ намози вақтида жамоат тартибини сақлаш мақсадида жорий этилади.
Гидрометеорология хизмати 18 февраль соат 20:00 дан 19 февраль соат 20:00 гача бўлган давр учун мамлакат бўйлаб об-ҳаво маълумотларини эълон қилди. Ҳарорат кўрсаткичлари ижобий фонни сақлаган ҳолда, мамлакатнинг барча ҳудудларида асосан хушимоқ ва қуруқ об-ҳаво кутилмоқда.
Тошкент кўчаларида пуллик автотураргоҳлар тизими жорий этилиши яхши ташаббус, бироқ ижродаги камчиликлар пойтахт транспорт тизимини “фалаж” қилиши мумкин. Муаммо нимада?
Энергетика вазирлигида истеъмолчиларни энергия ресурслари билан узлуксиз ва барқарор таъминлашга қаратилган чора-тадбирлар муҳокама қилинди. Йиғилишда Энергетика вазири Ж.
Миллий статистика қўмитаси 2025 йилнинг январь–ноябрь ойлари учун озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқаришга оид кўрсаткичларни эълон қилди. Маълумотларга кўра, ушбу давр мобайнида Ўзбекистонда жами 128,6 трлн сўмлик озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқарилган.
Туркиянинг Истанбул шаҳрида енгил атлетика бўйича халқаро мусобақа бўлиб ўтди. Мусобақада иштирок этган Ўзбекистон терма жамоаси вакиллари икки йўналишда совринли ўринларни қўлга киритди.
Рақобат қўмитаси томонидан суғурта хизматлари йўналишида келиб тушган 1 000 га яqin мурожаат ўрганилиб, истеъмолчилар манфаати йўлида жами 2,8 млрд сўм миқдоридаги тўловларнинг амалга оширилиши таъминланди. Бу ҳақда Қўмита томонидан тақдим этилган таҳлилларда маълум қилинди.
Айрим электрон оммавий ахборот воситаларида Олмалиқ кон-металлургия комбинати (ОКМК)нинг 200 миллион долларлик импорт шартномалари ҳақида чоп этилган материаллар юзасидан Комбинат хизмат текшируви натижаларини маълум қилди. Комбинат маълумотига кўра, ОКМК 2021 йилдан буён барча давлат харидларини белгиланган тартибда махсус электрон платформа орқали амалга оширади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти администрацияси раҳбарининг топшириғига асосан ҳудудларда туризм соҳаси вакиллари билан учрашувлар ўтказиш, янги лойиҳаларнинг манзилли режаларини ишлаб чиқиш ҳамда улар асосида ҳудудий дастурларни шакллантириш ишлари олиб борилмоқда. Шу мақсадда Туризм қўмитаси раиси А.
Пойтахтнинг Шайхонтоҳур туманида жойлашган турар‑жой уйларидан бирида ёнғин содир бўлиб, унинг натижасида уч киши ҳалок бўлди, яна бир нафар жароҳат олди. Бу ҳақда «Миллар» телеканали хабар берди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан бирга ишчи ташриф билан АҚШга етиб келди. «Эндрюс» авиабазасида давлат раҳбарини Америка–Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэмм, Миссисипи штати Миллий гвардияси бирлашган штаби бошлиғи Жеймс Хэнкинс ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Ўзбекистон миллий терма жамоаси ва Англиянинг «Манчестер Сити» клуби ҳимоячиси Абдуқодир Ҳусанов 2025/2026 йилги Чемпионлар лигаси жорий мавсумидаги энг тезкор марказий ҳимоячилар рейтингида биринчи ўринни эгаллади. Рейтинг CIES Football Observatory тадқиқот маркази томонидан тайёрланган бўлиб, турнирда иштирокини давом эттираётган футболчиларнинг тезлик кўрсаткичлари таҳлил қилинган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбарининг фармойишига кўра, Рысюкова Юлия Васильевна Президент Администрацияси раҳбарининг таълимни ислоҳ қилиш масалалари бўйича ўринбосари бўлинмасида лойиҳа координатори лавозимига тайинланди. У янги лавозимга ўтгани муносабати билан Республика таълимни ривожлантириш илмий-методик маркази директори вазифасидан озод этилди.
Президент қарорига кўра, Рамазон ойида қуйидаги чоралар амалга оширилади: 1. Бир марталик 1 миллион сўмлик моддий ёрдам “Ижтимоий реестр”нинг “давлат таъминотидаги оила” тоифасига киритилган оилалар; Ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз яшовчи ҳамда ёлғиз кексалар; Ногиронлиги бўлган шахслар реестридаги фуқаролар; Етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар яшаётган оилаларга тўланади. 2. Бир марталик 500 минг сўмлик моддий ёрдам “Ижтимоий реестр”нинг “камбағал оила” тоифасига киритилган оилалар; “Маҳалла еттилиги” томонидан шакллантирилган қўшимча рўйхатга киритилган эҳтиёжманд оилаларга берилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трампнинг таклифига биноан 17 февраль куни амалий ташриф билан ушбу мамлакатга жўнаб кетди. Аввал хабар қилинганидек, Вашингтон шаҳрида таъсисчи давлатларидан бири Ўзбекистон бўлган Тинчлик кенгашининг биринчи саммити бўлиб ўтади.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонда пиллачиликни комплекс ривожлантириш чора-тадбирлари тақдимоти билан танишди. 2030 йилга қадар пилла ишлаб чиқариш ҳажмини 36 минг тоннага етказиш ва тармоқ экспорт тушумларини 250 миллион долларга олиб чиқиш режалаштирилмоқда.
Сўнгги кунларда айрим умумий овқатланиш корхоналари — кафе, ресторан ва ошхоналар томонидан Рамазон ойи муносабати билан “акция сетлар”, яъни комплекс овқат тўпламлари жорий этилмоқда. Шу билан бирга, айрим ҳолатларда ушбу сетларни мажбурий тарзда таклиф этиш, минимал нарх белгилаб, бошқа танлов имкониятини чеклаш ҳолатлари кузатилаётгани маълум қилинди.
17 февраль куни Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Буюк Британиянинг Марказий Осиё ва Озарбайжон бўйича савдо вакили лорд Жон Олдердайсни қабул қилди. Учрашувда Ўзбекистон ва Буюк Британия ўртасидаги ўзаро манфаатли шерикликни, айниқса савдо-иқтисодий соҳада янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Россияда 1 апрелдан бошлаб Telegram мессенжерини тўлиқ блоклаши мумкун. Бу ҳақда Baza нашри хабар берди.
Ўзбекистон Мусулмонлари идораси фатво маркази 2026 йил (ҳижрий 1447 йил) Рамазон ойи учун закот, фитр‑садақа ва фидия миқдорларини тасдиқлади. Закот — йиллик мажбурий молиявий ибодат бўлиб, умумий мол‑мулкнинг 2,5 фоизини ташкил этади.
“Тинчлик Кенгаши”га аъзо мамлакатлар Ғаза секторига инсонпарварлик ёрдами ва тиклаш ишлари учун 5 миллиард доллардан ортиқ маблағ ажратади, деб хабар беради “Дунё” ахборот агентлиги АҚШ Президенти Дональд Трампнинг “Truth Social” ижтимоий тармоғидаги хабарга таянади. Унинг сўзларига кўра, тегишли баёнот 19 феврал куни Вашингтонда жойлашган Дональд Трамп номидаги Тинчлик институтида (собиқ USIP) “Тинчлик Кенгаши”нинг биринчи йиғилишида эълон қилиниши кутилмоқда.
Ўзбекистонда мобил оператор MobiUz’га нисбатан киберхужум қайд этилди: хабарларга кўра, хакерлар SMPP-шлюзларга кириш имконини қўлга киритган, бу эса SMS-хабарларни юбориш ва ушлаб қолиш хавфини юзага келтирган. Компания ҳужум содир бўлганини тасдиқлади, аммо абонентларнинг шахсий маълумотлари тарқалмаганини маълум қилди.
Тошкент вилояти ҳокими Зойир Мирзаев ҳудудлар орасидаги ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган салмоқли ҳиссаси учун Башқиристон Республикасининг “Халқлар дўстлиги” ордени билан тақдирланди. Мукофотни тантанали ҳолда минтақа раҳбари Радий Хабиров топширди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти қарорига мувофиқ, Хилола Уктамовна Умарова мактабгача ва мактаб таълими вазирининг педагогик таълимни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари — Низомий номидаги Ўзбекистон миллий педагогика университети ректори лавозимига тайинланди. Мазкур тайинлов педагогик таълим йўналишида амалга оширилаётган ислоҳотлар доирасида муҳим қадам сифатида қайд этилмоқда.
Хилола Уктамовна Умарова таълимни ислоҳ қилиш масалалари бўйича Ўзбекистон Президенти Администрацияси раҳбарининг ўринбосари лавозимидан бошқа ишга ўтиши муносабати билан озод этилди. Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот хизмати хабар берди.