Ўзбекистонлик рефери 2027 йилги аёллар ўртасидаги жаҳон чемпионати саралаш баҳсларига тайинланди. Ўзбекистон ҳакамлар корпуси вакили Гулшода Саиткулова 2027 йил аёллар ўртасидаги футбол бўйича жаҳон чемпионатининг Океания минтақасидаги иккинчи саралаш босқичи учрашувларини бошқариш учун тайинлов олди.
Янги Тошкентда “бойлар шаҳарчаси” барпо этилаётгани ҳақидаги хабарлар асоссиз экани маълум қилинди. Лойиҳа дирекцияси ижтимоий тармоқларда тарқалган шу каби даъволарга изоҳ бериб, мегалойиҳа доирасида алоҳида элита ҳудуди қурилиши режалаштирилмаганини таъкидлади.
Германиянинг Cottbus шаҳрида спорт гимнастикаси бўйича Жаҳон кубоги босқичи бўлиб ўтмоқда. Нуфузли мусобақада Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Оксана Чусовитина муваффақиятли иштирок этиб, финал йўлланмасини қўлга киритди.
2026 йил январь ойи якунларига кўра, инфляциянинг базавий кўрсаткичларида пасайиш тенденцияси қайд этилди ва ҳисоблаб чиқилган муқобил индикаторлар нархлар ўсиш суръати секинлашаётганини кўрсатмоқда. Жумладан, қисқартирилган истеъмол нархлари индекси (ИНИ) 4,0 фоизни ташкил этди.
“Рамазон ойи” давомида таровеҳ намозлари ўқилиши муносабати билан соат 18:00 дан 24:00 гача масжидлар атрофидаги айрим кўчаларда транспорт воситалари ҳаракати вақтинча чекланади. Мазкур чекловлар жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва йўл ҳаракатини тартибга солиш мақсадида жорий этилади.
2025 йил август ойида гиёҳвандлик воситалари контрабандаси ва савдосига қарши курашиш доирасида ДХХ Чегара қўшинлари, ДХХнинг Сурхондарё вилояти бўйича бошқармаси ҳамда вилоят Ички ишлар бошқармаси ходимлари ҳамкорлигида Узун туманида тезкор тадбир ўтказилди. Тадбир давомида 2005 ва 2006 йилларда туғилган икки нафар маҳаллий фуқаро давлат чегарасини ноқонуний кесиб ўтган ҳолда, Тожикистон Республикасидан 20 кг 374 гр «опий» ва 41 кг 668 гр «гашиш» моддаларини олиб келаётган вақтда ушланди.
«Толибон» ҳаракати Афғонистонда ички зўравонликни амалда легаллаштирадиган жиноят кодексини жорий этди. Бу ҳақда Daily Mail хабар берди.
Вашингтон шаҳрида бўлган даврида давлатимиз раҳбари Тинчлик кенгашининг инаугурация мажлисида нутқ сўзлади ва Ғазо секторида ижтимоий‑иқтисодий тикланиш, шунингдек, мазкур ҳудудда тинчлик ва барқарорликни таъминлаш борасидаги ўз қарашлари билан ўртоқлашди. Ўзбекистон Президенти, шунингдек, АҚШ Савдо вазири Говард Латник, савдо вакили Жеймисон Грир, Эксимбанк президенти ва раиси Жон Йованович, Халқаро молиявий тараққиёт корпорациясининг бош ижрочи директори Бен Блэк билан алоҳида учрашувлар ўтказди.
Америкага тегишли ёқилғи компанияси Gulf Oil Ўзбекистон бозорига кенг кўламли кириш режаларини эълон қилди. Инвестиция лойиҳаси автозаправка станциялари (АЁҚШ) тармоғини яратиш ва мамлакатнинг авиация секторини ривожлантиришни ўз ичига олади.
Мамлакатимизда экотуризмни ривожлантириш мақсадида табиий ҳудудларни асраш ва туризмни барқарор асосда ташкил этишнинг мустахкам ҳуқуқий пойдевори яратилмоқда. Жумладан, экоҳудудларда туристик сўқмоқларни ташкил этиш алоҳида йўналиш сифатида белгиланди ва ҳозирда туристик сўқмоқларни ташкил этиш ва улардан фойдаланиш тартиби тасдиқланди.
Жорий йил 19 феврал санасидан 20 мартга қадар муборак Рамазон ойи муносабати билан республиканинг барча ҳудудларидаги 551 та меҳмонхонада ташриф буюрувчи меҳмонлар учун саҳарлик нонуштаси йўлга қўйилди. Мазкур ташаббус Рамазон ойининг маънавий муҳитини меҳмонлар учун янада қулай ва мазмунли ташкил этиш, меҳмондўстлик хизматлари сифатини оширишга қаратилган.
«Ўзбеккосмос» — Ўзбекистон Космик тадқиқотлар ва технологиялар агентлиги биринчи ўзбек космонавтини танлов асосида аниқлаш ниятида. Бу ҳақда агентлик директори ўринбосари Мухиддин Иброҳимов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида маълум қилди.
Ўтган йил сентябрь ойида “Живая планета” деб номланган табиат ҳақидаги 24 соатлик маърифий телеканалнинг суратга олиш гуруҳи Тошкент ҳайвонот боғи ҳақида “Зоопарки мира. Животные как дома” номли кўрсатувни тасвирга олиш учун ташриф буюрган эди.
Буюк Британия қироли Карл IIIнинг укаси — принс Эндрю Маунтбеттен‑Виндзор 12 соатлик сўроқдан сўнг полиция биносини тарк этди. Бу ҳақда The Guardian хабар берди.
Озарбайжон пойтахти Боку шаҳрида Озарбайжон Халқаро муносабатларни таҳлил қилиш маркази томонидан ташкил этилган «C6: ягона минтақа, умумий келажак — стратегик мулоқотни кучайтириш» халқаро конференцияси бўлиб ўтди. Тадбирда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистон ва Озарбайжондан таҳлилий марказлар, тадқиқот муассасалари, давлат тузилмалари раҳбарлари ва экспертлари, шунингдек фуқаролик жамияти ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
АҚШ Давлат департаменти ноқонуний миграцияга кўмаклашганликда айбланаётган Ўзбекистоннинг икки компанияси раҳбарлари ва юқори лавозимли мансабдор шахсларига нисбатан виза чекловлари жорий этилганини эълон қилди. Бу ҳақда Давлат департаменти матбуот котиби биринчи ўринбосари Томас Пиготт хабар берди.