Ўзбекистон Республикаси Президенти қарорига мувофиқ, Хилола Уктамовна Умарова мактабгача ва мактаб таълими вазирининг педагогик таълимни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари — Низомий номидаги Ўзбекистон миллий педагогика университети ректори лавозимига тайинланди. Мазкур тайинлов педагогик таълим йўналишида амалга оширилаётган ислоҳотлар доирасида муҳим қадам сифатида қайд этилмоқда.
Хилола Уктамовна Умарова таълимни ислоҳ қилиш масалалари бўйича Ўзбекистон Президенти Администрацияси раҳбарининг ўринбосари лавозимидан бошқа ишга ўтиши муносабати билан озод этилди. Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот хизмати хабар берди.
Президент Ўзбекистани 2026 йилда муқаддас Рамазон ойини ташкил этиш ва ўтказишга қаратилган, ушбу муҳими даврнинг маънавий, ижтимоий ва маданий жиҳатларига алоҳида эътибор қаратадиган қарорни тасдиқлади. 16 феврал куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг расмий сайти ҳужжатни эълон қилди, унда Рамазон ойининг марҳамат, бирдамлик ва шукроналик даври сифатидаги аҳамияти, жамиятда тинчлик, дўстлик ва тотувлик муҳитини мустаҳкамлашдаги ўрни алоҳида таъкидланган.
Ўзбек гроссмейстери Нодирбек Абдусатторов Германиянинг Вайссенхаус курортида ўтган тарихдаги илк фристайл-шахматлар—FIDE Freestyle Chess World Championship жаҳон чемпионатида учинчи ўринни эгаллади. Турнир якунларига кўра, Ўзбекистон шахматчиси 40 000 доллар миқдоридаги мукофот маблағини қўлга киритди ва 2027 йилги жаҳон чемпионатида иштирок этиш йўлланмасига эга бўлди.
Кўқон шаҳри Фарғона вилоятида кўп қаватли уйда содир бўлган портлаш натижасида бир киши ҳалок бўлди, яна уч нафар жабрланди. Фожиа 16 феврал куни кечки пайт содир бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трампнинг таклифига биноан 17-19 февраль кунлари Тинчлик кенгашининг дастлабки йиғилишида иштирок этиш учун амалий ташриф билан Вашингтон шаҳрида бўлади. Кенгашнинг биринчи саммити АҚШ Тинчлик институтида бўлиб ўтади ҳамда Ғазо секторини тиклаш, унга гуманитар ёрдам кўрсатиш, ушбу минтақада тинчлик ва барқарорликни таъминлаш масалаларига бағишланади.
Жорий йилнинг 27 март куни Тошкент вилояти Бекобод туманида 28 ёшли аёл ўзини кўп қаватли бинонинг 5-қаватидан ташлаб вафот этгани ҳақида хабар берилган эди. Журналистик суриштурувларда аёлнинг яқинлари ва қўшнилари уни эри томонидан пастга ташлаб юборганлигига ишора қилувчи бир қанча фактларни келтиришган эди.
Михаил Шайдоров Қозоғистон учун сўнгги ўттиз йил ичидаги илк қишки Олимпия олтин медалини қўлга киритди. 21 ёшли фигурист Италияда бўлиб ўтган Milan–Cortina 2026 Winter Olympics мусобақасида эркаклар яккалик дастурида ғолиб бўлди.
Сурхондарё вилоятида ўтказилган рейд тадбири давомида ноқонуний ов қилиш ҳолатига чек қўйилди. Текширув вилоят Экология ва иқлим ўзгариши бошқармаси ходимлари ҳамда Миллий гвардия вакиллари билан ҳамкорликда ўтказилди.
13 февраль ҳолатига кўра, xalqnazorati.uz платформаси орқали аҳоли томонидан йўлланган хабарлар сони 6437 тани ташкил қилди. Жорий ҳафта давомида пойтахт бўйлаб 1160 та мурожаат келиб тушган.
14 июнь куни Швейцарияда аҳоли сонини 10 миллион кишига камайтириш масаласида референдум ўтказилиши кутилмоқда, дея хабар бермоқда Guardian ва New York Times нашрлари. Иштиёқ ташаббуси мамлакатда парламентда тахминан учдан бир ўринга эга бўлган ўнгчи Швейцария Халқ Партияси (SVP) томонидан илгари сурилмоқда.
Андижонда Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари Ички ишлар вазирлиги ва прокуратура билан ҳамкорликда тадбиркорга нисбатан буюртма асосида қотиллик уюштиришни режалаштирган уюшган жиноий гуруҳни қўлга олди. Маълум бўлишича, гуруҳ етакчиси сифатида 42 ёшли, муқаддам судланган, «Роналдо» лақаби билан танилган шахс аниқланган.