Шавкат Мирзиёевга энг устувор ислоҳотлар дастурлари ҳамда «Ўзбекистон — 2030» стратегиясини 2026 йилда амалга ошириш бўйича Давлат дастури лойиҳалари юзасидан ахборот берилди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
Шавкат Мирзиёев космосга сунъий йўлдош учириш ҳамда биринчи ўзбек фазогирини тайёрлаш бўйича дастлабки ишлар тақдимоти билан танишди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 19 февраль куни бўлиб ўтадиган Тинчлик кенгашининг биринчи йиғилишида иштирок этиш учун АҚШ пойтахт Вашингтон шаҳрига боради. Бу ҳақда «Таҳлилнома» кўрсатувида маълум қилинди.
Алишер Шерзод ўғли Дусчанов Хоразм вилояти ҳокими ўринбосари — вилоят инвестициялар, саноат ва савдо бошқармаси бошлиғи лавозимига тайинланди, дея хабар бермоқда ҳокимлик.Алишер Дусчанов тайинловга қадар Покистондаги элчихонада савдо-иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчиси лавозимида ишлаб келган.
Ўзбекистон Президенти администрацияси раҳбарининг суд тизимини ислоҳ қилиш бўйича ўринбосари Нодира Ҳакимова 12 февраль куни президент раислигида ўтган йиғилишдан сўнг судлар фаолиятига комплаенс-назорат тизимини жорий этиш ҳақида сўзлаб берди.«Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида у судьялар ўртасида коррупцияга қарши курашишда ушбу соҳа ходимларига етарлича эътибор берилмаганини таъкидлади.
Рашид Каримович Абдуллаев «Ўзбекипаксаноат» уюшмаси раиси лавозимига тайинланди, дея хабар бермоқда идора матбуот хизмати.У бунга қадар уюшма раисининг биринчи ўринбосари лавозимида ишлаб келаётган эди.
Шавкат Мирзиёев 12 февраль куни Судьялар олий кенгаши раисининг ахбороти билан танишди, дея хабар қилди Президент матбуот хизмати.Унда суд тизимида коррупцияни олдини олиш ва суд мустақиллигини таъминлашга қаратилган таклифлар илгари сурилди.
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг 10 февраль куни бўлиб ўтган йиғилишида Навоий вилоятини ривожлантириш режалари маъқулланди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.Нурота туманида 50 гектар майдонда саноат гранит парки, гранитни қайта ишлаш кластери ва безак тошлари бозорини ташкил этиш режалаштирилган.
Президент ҳузуридаги Қонунчилик ва ҳуқуқий сиёсат институти директори, сенатор, юридик фанлари доктори, профессор Мир-Акбар Ходжи-Акбарович Раҳмонқулов 74 ёшида вафот этди, дея хабар бермоқда Gazeta манбалари.Мир-Акбар Раҳмонқулов 1952 йил 5 октябрда туғилган, Тошкент давлат университети ва Свердловск юридик институтини (аспирантура) тамомлаган.
Янги ўқув йилидан бошлаб Навоий ва Зарафшондаги мактабларда биттадан ихтисослаштирилган IT синф очиш таклиф қилинди. Бу ҳақда 10 февраль куни президент раислигидаги йиғилишда муҳокама қилинди.
2025 йилда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили — омбудсман Феруза Эшматова идорасига жами 26 372 та мурожаат келиб тушди. Энг кўп мурожаатлар Қашқадарё вилояти (4159 та), Тошкент шаҳри (3599 та) ва Сурхондарё вилоятидан (2769 та) юборилган.
— Ўзбекистон ва Украина ўртасидаги икки томонлама муносабатларнинг бугунги даражаси энг долзарб масала бўлса керак. Ўтган йилнинг сентябрь ойида Ўзбекистон ва Украина ташқи ишлар вазирлари БМТ Бош ассамблеяси доирасида 2013 йилдан буён илк бор шахсан учрашди.
Ўзбекистон давлат бюджети харажатлари ўтган йил якунларига кўра 383,9 трлн сўмни ташкил этди. Бу 2025 йил учун бюджет ва бюджет мурожаатида белгиланган параметрлардан анча юқори.
Президент қарори билан яқинда ташкил этилган Урбанизация ва уй-жой бозорини барқарор ривожлантириш миллий қўмитаси раисига ўринбосарлар тайинланди, дея хабар бермоқда ЎзА.Унга кўра, Орифжон Олимович Файзиев қўмита раисининг биринчи ўринбосари бўлди.
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Покистонга давлат ташрифи билан борди. Gazeta халқаро муносабатлар бўйича мутахассис ва Жанубий Осиё бўйича эксперт Ильдар Якубов билан суҳбатлашди.
Ўзбекистон саноат кооперацияси ва давлат харидлари бўйича ягона бошқарув тизимини жорий этмоқда. Бу президент Шавкат Мирзиёевнинг фармонида кўзда тутилган.
Президент Шавкат Мирзиёев Исломобод шаҳридаги масжидда содир бўлган террорчилик ҳаракати юзасидан Покистон президенти Асиф Али Зардорий ва бош вазири Шаҳбоз Шарифга таъзия йўллади.Давлат раҳбари «Покистон халқига, марҳумларнинг оила аъзолари ва яқинларига ҳамдардлик билдириб, жароҳатланганлар тез фурсатда соғайиб кетишини тилади».
5 февраль куни «Адолат» партияси депутати Муҳаммад Валиев тегишли вазирликларга Ўзбекистон фуқароларининг шахсий маълумотлари даркнетга эҳтимолий сизиб чиққани бўйича сўров юборди, деб хабар берди партия матбуот хизмати.Депутат рақамли технологиялар вазири Шерзод Шерматовдан маълумотлар сизиб чиқиши тасдиқланган ёки йўқлиги, фуқароларнинг шахсий маълумотлари қай даражада ҳимоялангани, ҳодисага қандай омиллар сабаб бўлгани ва келгусида ҳукуматнинг аутентификация инфратузилмаси (OAuth сервери) ва my.gov.uz порталида шунга ўхшаш ҳодисаларнинг олдини олиш учун қандай чоралар кўрилаётгани ҳақида сўради.
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Исломобод шаҳрига давлат ташрифи доирасида «Айвони Садр» қароргоҳида Покистон Ислом Республикаси президенти Асиф Али Зардорий билан тор доирада ва делегациялар иштирокида учрашув ўтказди. Бу ҳақда Ўзбекистон президенти матбуот хизмати хабар қилди.