Юлия Рисюкова Таълимни ривожлантириш маркази раҳбарлигидан кетиб, ПАга ишга ўтди
Юлия Рисюкова Васильевна Президент администрацияси раҳбарининг таълимни ислоҳ қилиш бўйича ўринбосари бўлинмасининг лойиҳа координатори лавозимига тайинланди. Бу бўйича ПА раҳбари Саида Мирзиёеванинг фармойиши қабул қилинди.
Ўзбекистонда коррупциянинг рақамли профилактикасига ўтиш ва хусусий секторга ўтишда давлат хизматчиларига чекловлар қўйиш режалаштирилмоқда. Бу президентнинг 16 февралдаги 2026 йилги давлат дастури тўғрисидаги фармонида кўзда тутилган.
Ҳилола Умарова мактаб таълими вазири ўринбосари — педагогика университети ректори бўлди
Ҳилола Уктамовна Умарова мактабгача ва мактаб таълими вазирининг педагогик таълимни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари — Низомий номидаги Ўзбекистон миллий педагогика университети ректори лавозимига тайинланди.Ҳилола Умарова 2025 йил июль ойидан бугунга қадар Президент администрацияси раҳбарининг таълимни ислоҳ қилиш бўйича ўринбосари лавозимида ишлаб келаётганди.
Президент 17−19 февраль кунлари АҚШда бўлади
Шавкат Мирзиёев АҚШ президенти Дональд Трампнинг таклифига биноан 17−19 февраль кунлари Тинчлик кенгашининг дастлабки йиғилишида иштирок этиш учун амалий ташриф билан Вашингтон шаҳрида бўлади.Президент матбуот хизмати хабарига кўра, кенгашнинг биринчи саммити АҚШ Тинчлик институтида бўлиб ўтади ҳамда Ғазо секторини тиклаш, унга гуманитар ёрдам кўрсатиш, ушбу минтақада тинчлик ва барқарорликни таъминлаш масалаларига бағишланади.
Ҳилола Умарова ПА раҳбари ўринбосари лавозимидан озод этилди
Ўзбекистон президентининг тегишли фармонлари билан Ҳилола Умарова Президент администрацияси раҳбарининг таълимни ислоҳ қилиш бўйича ўринбосари лавозимидан озод этилди. Бу ҳақда Шерзод Асадов хабар берди.
Президент педофиллик учун умрбод қамоқ жазосини жорий этиш, аёллар ва болаларга нисбатан зўравонлик учун жазони кучайтиришни маъқуллади
Шавкат Мирзиёевга энг устувор ислоҳотлар дастурлари ҳамда «Ўзбекистон — 2030» стратегиясини 2026 йилда амалга ошириш бўйича Давлат дастури лойиҳалари юзасидан ахборот берилди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
Шавкат Мирзиёев Тинчлик кенгашининг биринчи йиғилишида иштирок этиш учун Вашингтонга боради
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 19 февраль куни бўлиб ўтадиган Тинчлик кенгашининг биринчи йиғилишида иштирок этиш учун АҚШ пойтахт Вашингтон шаҳрига боради. Бу ҳақда «Таҳлилнома» кўрсатувида маълум қилинди.
Хоразм вилояти ҳокимига янги ўринбосарлар тайинланди
Алишер Шерзод ўғли Дусчанов Хоразм вилояти ҳокими ўринбосари — вилоят инвестициялар, саноат ва савдо бошқармаси бошлиғи лавозимига тайинланди, дея хабар бермоқда ҳокимлик.Алишер Дусчанов тайинловга қадар Покистондаги элчихонада савдо-иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчиси лавозимида ишлаб келган.
Ўзбекистонда судларнинг ташкилий функциялари суд маъмурчилиги институти тасарруфига ўтади
Ўзбекистон Президенти администрацияси раҳбарининг суд тизимини ислоҳ қилиш бўйича ўринбосари Нодира Ҳакимова 12 февраль куни президент раислигида ўтган йиғилишдан сўнг судлар фаолиятига комплаенс-назорат тизимини жорий этиш ҳақида сўзлаб берди.«Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида у судьялар ўртасида коррупцияга қарши курашишда ушбу соҳа ходимларига етарлича эътибор берилмаганини таъкидлади.
«Ўзчармсаноат» уюшмаси раиси Акбар Султонов ишдан олинди
Шавкат Мирзиёев кўрсатмаси билан «Ўзчармсаноат» уюшмаси раиси Акбар Султоновни лавозимидан озод этилди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
Кудратилла Туляганов Олмазор тумани ҳокими бўлди
Кудратилла Асатуллаевич Туляганов Тошкент шаҳрининг Олмазор тумани ҳокими этиб тайинланди, дея хабар бермоқда пойтахт ҳокимлиги.Кудратилла Туляганов 1982 йил 6 октябрда Тошкент шаҳрида туғилган, 2008 йил Тошкент молия институти ҳамда 2016 йил Банк-молия академиясини тугатган.
«Ўзбекипаксаноат» уюшмасига янги раис тайинланди
Рашид Каримович Абдуллаев «Ўзбекипаксаноат» уюшмаси раиси лавозимига тайинланди, дея хабар бермоқда идора матбуот хизмати.У бунга қадар уюшма раисининг биринчи ўринбосари лавозимида ишлаб келаётган эди.
Судья ва уларнинг оила аъзолари мол-мулкини декларация қилиш таклифи берилди
Шавкат Мирзиёев 12 февраль куни Судьялар олий кенгаши раисининг ахбороти билан танишди, дея хабар қилди Президент матбуот хизмати.Унда суд тизимида коррупцияни олдини олиш ва суд мустақиллигини таъминлашга қаратилган таклифлар илгари сурилди.
Навоий вилоятида декоратив тошлар ишлаб чиқариш ва яйловлар ривожлантирилади
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг 10 февраль куни бўлиб ўтган йиғилишида Навоий вилоятини ривожлантириш режалари маъқулланди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.Нурота туманида 50 гектар майдонда саноат гранит парки, гранитни қайта ишлаш кластери ва безак тошлари бозорини ташкил этиш режалаштирилган.
Сенатор Мир-Акбар Раҳмонқулов 74 ёшида вафот этди
Президент ҳузуридаги Қонунчилик ва ҳуқуқий сиёсат институти директори, сенатор, юридик фанлари доктори, профессор Мир-Акбар Ходжи-Акбарович Раҳмонқулов 74 ёшида вафот этди, дея хабар бермоқда Gazeta манбалари.Мир-Акбар Раҳмонқулов 1952 йил 5 октябрда туғилган, Тошкент давлат университети ва Свердловск юридик институтини (аспирантура) тамомлаган.
Навоий ва Зарафшондаги мактабларда ихтисослаштирилган IT синфлари очилади
Янги ўқув йилидан бошлаб Навоий ва Зарафшондаги мактабларда биттадан ихтисослаштирилган IT синф очиш таклиф қилинди. Бу ҳақда 10 февраль куни президент раислигидаги йиғилишда муҳокама қилинди.
Омбудсман идораси фуқаролар фойдасига 11,8 млрд сўмдан ортиқ маблағ ундирилишида кўмаклашди
2025 йилда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили — омбудсман Феруза Эшматова идорасига жами 26 372 та мурожаат келиб тушди. Энг кўп мурожаатлар Қашқадарё вилояти (4159 та), Тошкент шаҳри (3599 та) ва Сурхондарё вилоятидан (2769 та) юборилган.
Ўзбекистон ва Украина ўртасидаги савдо салоҳияти ҳозирги кўрсаткичлардан анча юқори — элчихона
— Ўзбекистон ва Украина ўртасидаги икки томонлама муносабатларнинг бугунги даражаси энг долзарб масала бўлса керак. Ўтган йилнинг сентябрь ойида Ўзбекистон ва Украина ташқи ишлар вазирлари БМТ Бош ассамблеяси доирасида 2013 йилдан буён илк бор шахсан учрашди.
2025 йилда Ўзбекистонда давлат хизматчиларини сақлаш учун режадагидан 20 фоиз кўпроқ маблағ йўналтирилди
Ўзбекистон давлат бюджети харажатлари ўтган йил якунларига кўра 383,9 трлн сўмни ташкил этди. Бу 2025 йил учун бюджет ва бюджет мурожаатида белгиланган параметрлардан анча юқори.
Ўзбекистон ва Қирғизистон президентлари телефон орқали суҳбатлашди
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 10 февраль куни Қирғизистон президенти Садир Жапаров билан телефон орқали мулоқот қилди, деб хабар берди президент матбуот хизмати.Хабарда айтилишича, томонлар Ўзбекистон-Қирғизистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалаларини муҳокама қилди.
Нега Конституциявий суд судьяси учун 70 ёш чегара эмас? — Судьялар олий кенгаши изоҳи
Ўзбекистон Судьялар олий кенгаши ижтимоий тармоқларда муҳокамаларга сабаб бўлган 74 ёшли Мирзо-Улуғбек Абдусаломовнинг Конституциявий суд судьяси лавозимидаги ваколатини узайтириш тўғрисидаги қарорга изоҳ берди.6 февраль куни Олий Мажлис Сенати йиғилишида Абдусаломов 10 йил муддатга Конституциявий суд судьяси этиб сайланди.
Урбанизация ва уй-жой бозори қўмитаси раисига ўринбосарлар тайинланди
Президент қарори билан яқинда ташкил этилган Урбанизация ва уй-жой бозорини барқарор ривожлантириш миллий қўмитаси раисига ўринбосарлар тайинланди, дея хабар бермоқда ЎзА.Унга кўра, Орифжон Олимович Файзиев қўмита раисининг биринчи ўринбосари бўлди.
Соҳибжон Муродов Давактив директори бўлди
Ўзбекистон президентининг қарори билан Соҳибжон Ғофуржонович Муродов Давлат активларини бошқариш агентлиги директори лавозимига тайинланди.Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот котиби Шерзод Асадов Telegram каналида маълум қилди.
«Ўзбекистон-Покистон муносабатлари истиқболи кўп жиҳатдан Афғонистонга боғлиқ» — эксперт
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Покистонга давлат ташрифи билан борди. Gazeta халқаро муносабатлар бўйича мутахассис ва Жанубий Осиё бўйича эксперт Ильдар Якубов билан суҳбатлашди.
Саноат кооперацияси ва давлат харидлари агентлиги ташкил этилди
Ўзбекистон саноат кооперацияси ва давлат харидлари бўйича ягона бошқарув тизимини жорий этмоқда. Бу президент Шавкат Мирзиёевнинг фармонида кўзда тутилган.
Ўзбекистон президенти Исломободдаги террористик ҳужум юзасидан таъзия йўллади
Президент Шавкат Мирзиёев Исломобод шаҳридаги масжидда содир бўлган террорчилик ҳаракати юзасидан Покистон президенти Асиф Али Зардорий ва бош вазири Шаҳбоз Шарифга таъзия йўллади.Давлат раҳбари «Покистон халқига, марҳумларнинг оила аъзолари ва яқинларига ҳамдардлик билдириб, жароҳатланганлар тез фурсатда соғайиб кетишини тилади».
«Адолат» депутати шахсий маълумотларнинг эҳтимолий сизиб чиққани бўйича вазирликларга сўровлар юборди
5 февраль куни «Адолат» партияси депутати Муҳаммад Валиев тегишли вазирликларга Ўзбекистон фуқароларининг шахсий маълумотлари даркнетга эҳтимолий сизиб чиққани бўйича сўров юборди, деб хабар берди партия матбуот хизмати.Депутат рақамли технологиялар вазири Шерзод Шерматовдан маълумотлар сизиб чиқиши тасдиқланган ёки йўқлиги, фуқароларнинг шахсий маълумотлари қай даражада ҳимоялангани, ҳодисага қандай омиллар сабаб бўлгани ва келгусида ҳукуматнинг аутентификация инфратузилмаси (OAuth сервери) ва my.gov.uz порталида шунга ўхшаш ҳодисаларнинг олдини олиш учун қандай чоралар кўрилаётгани ҳақида сўради.
Шавкат Мирзиёев «Нишони Покистон» олий мукофоти билан тақдирланди
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Исломобод шаҳрига давлат ташрифи доирасида «Айвони Садр» қароргоҳида Покистон Ислом Республикаси президенти Асиф Али Зардорий билан тор доирада ва делегациялар иштирокида учрашув ўтказди. Бу ҳақда Ўзбекистон президенти матбуот хизмати хабар қилди.