20 февраль куни Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ҳузурида ўтган йиғилишда Қорақалпоғистонни ривожлантириш ва республикада янги лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди.
Ўзбекистон Ғазо секторида уй-жойлар, болалар боғчалари, мактаблар ва шифохоналар қуришга муносиб ҳисса қўшишга тайёр. Бу ҳақда 19 февраль куни Вашингтонда ўтказилган «Тинчлик кенгаши»нинг инаугурация саммитида президент Шавкат Мирзиёев маълум қилди.
Шавкат Мирзиёев рафиқаси ҳамроҳлигида амалий ташриф билан АҚШга етиб борди, дея хабар бермоқда президент матбуот хизмати.«Эндрюс» авиабазасида давлат раҳбарини АҚШ-Ўзбекистон савдо палатаси раиси Керолин Лемм, Миссисипи штати Миллий гвардияси бирлашган штаби қўмондони Джеймс Хенкинс ва бошқа расмий шахслар, Вашингтонда ажратилган қароргоҳда эса АҚШ президентнинг махсус вакили Паоло Замполли кутиб олди.
Юлия Рисюкова Васильевна Президент администрацияси раҳбарининг таълимни ислоҳ қилиш бўйича ўринбосари бўлинмасининг лойиҳа координатори лавозимига тайинланди. Бу бўйича ПА раҳбари Саида Мирзиёеванинг фармойиши қабул қилинди.
Ҳилола Уктамовна Умарова мактабгача ва мактаб таълими вазирининг педагогик таълимни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари — Низомий номидаги Ўзбекистон миллий педагогика университети ректори лавозимига тайинланди.Ҳилола Умарова 2025 йил июль ойидан бугунга қадар Президент администрацияси раҳбарининг таълимни ислоҳ қилиш бўйича ўринбосари лавозимида ишлаб келаётганди.
Шавкат Мирзиёев АҚШ президенти Дональд Трампнинг таклифига биноан 17−19 февраль кунлари Тинчлик кенгашининг дастлабки йиғилишида иштирок этиш учун амалий ташриф билан Вашингтон шаҳрида бўлади.Президент матбуот хизмати хабарига кўра, кенгашнинг биринчи саммити АҚШ Тинчлик институтида бўлиб ўтади ҳамда Ғазо секторини тиклаш, унга гуманитар ёрдам кўрсатиш, ушбу минтақада тинчлик ва барқарорликни таъминлаш масалаларига бағишланади.
Шавкат Мирзиёевга энг устувор ислоҳотлар дастурлари ҳамда «Ўзбекистон — 2030» стратегиясини 2026 йилда амалга ошириш бўйича Давлат дастури лойиҳалари юзасидан ахборот берилди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
Алишер Шерзод ўғли Дусчанов Хоразм вилояти ҳокими ўринбосари — вилоят инвестициялар, саноат ва савдо бошқармаси бошлиғи лавозимига тайинланди, дея хабар бермоқда ҳокимлик.Алишер Дусчанов тайинловга қадар Покистондаги элчихонада савдо-иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчиси лавозимида ишлаб келган.
Ўзбекистон Президенти администрацияси раҳбарининг суд тизимини ислоҳ қилиш бўйича ўринбосари Нодира Ҳакимова 12 февраль куни президент раислигида ўтган йиғилишдан сўнг судлар фаолиятига комплаенс-назорат тизимини жорий этиш ҳақида сўзлаб берди.«Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида у судьялар ўртасида коррупцияга қарши курашишда ушбу соҳа ходимларига етарлича эътибор берилмаганини таъкидлади.
Рашид Каримович Абдуллаев «Ўзбекипаксаноат» уюшмаси раиси лавозимига тайинланди, дея хабар бермоқда идора матбуот хизмати.У бунга қадар уюшма раисининг биринчи ўринбосари лавозимида ишлаб келаётган эди.
Шавкат Мирзиёев 12 февраль куни Судьялар олий кенгаши раисининг ахбороти билан танишди, дея хабар қилди Президент матбуот хизмати.Унда суд тизимида коррупцияни олдини олиш ва суд мустақиллигини таъминлашга қаратилган таклифлар илгари сурилди.
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг 10 февраль куни бўлиб ўтган йиғилишида Навоий вилоятини ривожлантириш режалари маъқулланди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.Нурота туманида 50 гектар майдонда саноат гранит парки, гранитни қайта ишлаш кластери ва безак тошлари бозорини ташкил этиш режалаштирилган.
Президент ҳузуридаги Қонунчилик ва ҳуқуқий сиёсат институти директори, сенатор, юридик фанлари доктори, профессор Мир-Акбар Ходжи-Акбарович Раҳмонқулов 74 ёшида вафот этди, дея хабар бермоқда Gazeta манбалари.Мир-Акбар Раҳмонқулов 1952 йил 5 октябрда туғилган, Тошкент давлат университети ва Свердловск юридик институтини (аспирантура) тамомлаган.
Янги ўқув йилидан бошлаб Навоий ва Зарафшондаги мактабларда биттадан ихтисослаштирилган IT синф очиш таклиф қилинди. Бу ҳақда 10 февраль куни президент раислигидаги йиғилишда муҳокама қилинди.
2025 йилда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили — омбудсман Феруза Эшматова идорасига жами 26 372 та мурожаат келиб тушди. Энг кўп мурожаатлар Қашқадарё вилояти (4159 та), Тошкент шаҳри (3599 та) ва Сурхондарё вилоятидан (2769 та) юборилган.
— Ўзбекистон ва Украина ўртасидаги икки томонлама муносабатларнинг бугунги даражаси энг долзарб масала бўлса керак. Ўтган йилнинг сентябрь ойида Ўзбекистон ва Украина ташқи ишлар вазирлари БМТ Бош ассамблеяси доирасида 2013 йилдан буён илк бор шахсан учрашди.
Ўзбекистон давлат бюджети харажатлари ўтган йил якунларига кўра 383,9 трлн сўмни ташкил этди. Бу 2025 йил учун бюджет ва бюджет мурожаатида белгиланган параметрлардан анча юқори.
Президент қарори билан яқинда ташкил этилган Урбанизация ва уй-жой бозорини барқарор ривожлантириш миллий қўмитаси раисига ўринбосарлар тайинланди, дея хабар бермоқда ЎзА.Унга кўра, Орифжон Олимович Файзиев қўмита раисининг биринчи ўринбосари бўлди.
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Покистонга давлат ташрифи билан борди. Gazeta халқаро муносабатлар бўйича мутахассис ва Жанубий Осиё бўйича эксперт Ильдар Якубов билан суҳбатлашди.
Ўзбекистон саноат кооперацияси ва давлат харидлари бўйича ягона бошқарув тизимини жорий этмоқда. Бу президент Шавкат Мирзиёевнинг фармонида кўзда тутилган.